Czy mam się przejmować tym delikatnym plamieniem?

Witam. Stosuje tabletki Atywia Daily już od paru miesięcy. Jestem właśnie w drugim dniu tabletek placebo i czekam na krwawienie z odstawienia. W ostatnim tygodniu brania tabletek (pn-ndz) zdarzyła się sytuacja zapominania o tabletce (biore wieczorem) w piątek wiec wzięłam w sobotę z rana, sytuacja powtórzyła się - zapomniałam wziąć w sobotę o stałej porze. W niedziele rano czułam ból brzucha podobny do bólu miesiączkowego, mimo to wzięłam zapomniana tabletkę a wieczorem o prawidłowej porze wzięłam ostatnia. W ciągu dnia jednak lekkiemu bolowi towarzyszyło delikatne plamienie które ustało jeszcze tego samego dnia. Moje pytanie brzmi czy mam się czym przejmować?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

opóźnienie w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej, które wynosi mniej niż 12 godzin nie powinno wpływać na skuteczność preparatu. Jeśli tak było w Pani przypadku, to ochrona została zachowana, mimo tego, że tabletka nie została przyjęta o normalnej porze.

Plamienia, których Pani doświadczyła były najprawdopodobniej związane z owym opóźnieniem. Jeśli wystąpiły one jednorazowo, to nie ma powodów do obaw. Krwawienie z odstawienia może pojawić się lada dzień lub nie wystąpić w ogóle. Nie musi to jednak świadczyć o braku ochrony.

Inne pytania poruszające podobną tematykę znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-tabletek, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.