Czy te bóle jajników i podbrzusza są normalne?

Witam Mam pytanie biorę od tygodnia Tabletki Antykoncepcyjne , wczoraj mój partner nie zdążył wyjąć swojego penisa z pochwy . Jestem również przed okresem a mam bóle podbrzuszu oraz jajników . Czy to normalne ze tak się dzieje ? Natalia 22lat

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli zażywa Pani pigułki antykoncepcyjne od niedawna i ich stosowanie rozpoczęła Pani w 1. dniu cyklu, czyli 1. dnia okresu, to jest Pani chroniona już od pierwszej pigułki. Oznacza to, że pełna ochrona antykoncepcyjna (oczywiście pod warunkiem prawidłowego, regularnego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych) wyklucza ryzyko ciąży w Pani przypadku.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne.

W trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej okres nie występuje – w jego miejsce pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia, które ma miejsca zazwyczaj 3.-4. dnia zażywania pigułek placebo, czyli tzw. przerwy. Natomiast pierwsze miesiące stosowania tej metody zapobiegania ciąży mogą być naznaczone szeregiem działań niepożądanych.

Wśród najczęstszych wymienia się bóle podbrzusza i jajników, mdłości i bóle głowy, a także plamienia śródcykliczne. Nie świadczą one o ciąży i nie oznaczają, że antykoncepcja zawiodła – zazwyczaj wskazują na proces adaptacji organizmu do przyjmowanych hormonów.

Więcej informacji na temat działań niepożądanych, które mogą wywoływać pigułki antykoncepcyjn, pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.