Czy zbyt szybkie przyjęcie pierwszej tabletki spowodowało zatrzymanie krwawienia?

Od paru miesięcy moją prawdziwą miesiączkę poprzedzały delikatne plamienia. W tym miesiącu postanowiłam rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych (do których chcę teraz wrócić po dość długiej przerwie) i pierwszą z nich wzięłam w dniu pierwszego niewielkiego (naprawdę niewielkiego) plamienia, sądząc, że to właśnie jest mój pierwszy dzień okresu. Skutek jest taki, że tabletki przyjmuję już od siedmiu dni, a właściwe krwawienie wciąż nie wystąpiło (w zasadzie ustąpiło nawet to początkowe), mimo iż moje poprzednie miesiączki były dosyć regularne. Stąd też moje pytanie - czy zbyt szybkie przyjęcie pierwszej tabletki spowodowało zatrzymanie krwawienia i najszybciej mogę spodziewać się go teraz dopiero pod koniec blistra? I dodatkowo - jak takie "przyspieszenie" w przyjęciu pierwszej tabletki wpływa to na skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zbyt wczesne przyjęcie pigułki – to jest o dzień czy dwa przed rozpoczęciem się miesiączki, ale w trakcie trwania plamień, które ją zwiastują – nie powinno mieć żadnego wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/za-wczesnie-wzieta-pigulka-antykoncepcyjna.

Natomiast brak spodziewanego krwawienia, to znaczy w takiej formie, do jakiej Pani przywykła, może być reakcją organizmu na hormony zawarte w pigułkach i nie oznaczać niczego niepokojącego. Proszę pamiętać, że pierwsze miesiące stosowania tabletek antykoncepcyjnych naznaczone są zazwyczaj występowaniem szeregu dolegliwości, określanych mianem działań niepożądanych. Ma to związek z procesem adaptacji, jakiemu podlega organizm w trakcie przyjmowania hormonów.

Kolejne krwawienie teoretycznie powinno się pojawić 3-4 dnia tzw. przerwy, kiedy bierze Pani tabletki placebo, ale równie dobrze w pierwszych miesiącach może pojawiać się później, a nawet wcale. Warto wiedzieć, że wiele kobiet miewa w pierwszych miesiącach tzw. plamienia śródcykliczne – nie są one jednak krwawieniem z odstawienia, ale też nie oznaczają, że antykoncepcja nie działa.

Być może przydatny okaże się także ten materiał, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.