Zbyt wcześnie wzięta tabletka a skuteczność zabezpieczenia

Witam!  Niedawno lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Dodam, że są to moje pierwsze tabletki. Miałam rozpocząć opakowanie w pierwszym dniu miesiączki. Wszystko się zgadzało, więc kiedy zauważyłam rano niewielkie krwawienie, zażyłam tabletkę. Tyle tylko, że przez resztę dnia oraz cały następny występowało ono w niewielkich ilościach, nie jestem pewna teraz, czy to nie było czasami jakieś plamienie. Normalne pojawiło się w poniedziałek rano. Dzisiaj zażyłam piątą tabletkę. Czy jestem już chroniona przed ciążą? Czy mam dalej brać tabletki, czy poczekać do następnego cyklu i zacząć brać w dzień prawidłowego okresu?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli krwawienie nastąpiło w czasie spodziewanej miesiączki i nie zdarzały się Pani wcześniej krwawienia śródcykliczne, to najprawdopodobniej opisane krwawienie było miesiączką i rozpoczęła Pani zażywanie pigułek prawidłowo. Hormony zawarte w pigułkach mogły zmniejszyć nasilenie krwawienia. Prawdopodobnie skuteczność antykoncepcji jest zachowana.

Pozdrawiam!