Czy brązowa wydzielina i lekki ból podbrzusza to powód do niepokoju?

Czy brązowa wydzielina i lekki ból podbrzusza (mniejszy niż ból podczas typowego okresu) w czasie kiedy powinno wystąpić krwawienie z odstawienia podczas stosowania 3 opakowania atywia daily to powód do niepokoju? Nie pominęłam żadnej tabletki.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli stosowała się Pani do zaleceń producenta i nie została pominięta żadna tabletka, to nie ma powodu do obaw. Lekarze przyjmują, że nawet pierwsze 4 miesiące stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą być naznaczone różnego rodzaju działaniami niepożądanymi wynikającymi z adaptacji organizmu do preparatu hormonalnego.

Wśród najczęstszych działań, które budzą niepokój na początku stosowania tej formy antykoncepcji są: plamienia lub krwawienia acykliczne, bóle brzucha, bóle głowy, spadek nastroju. Najczęściej dolegliwości te ustają z biegiem czasu, w przeciwnym wypadku konieczne jest skonsultowanie się z ginekologiem.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niepokojace-objawy-przy-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Co do krwawienia z odstawienia, to z uwagi na fakt, że endometrium za sprawą pigułek przyrasta dużo wolniej niż w tradycyjnym cyklu menstruacyjnym, w danym miesiącu krwawienie z odstawienia może nawet nie pojawić się w ogóle.

Jeśli pojawią się jakieś niepokojące Panią symptomy lub w kolejnym miesiącu krwawienie z odstawienia będzie budziło Pani obawy, proszę zwrócić się do lekarza – może zadecydować o zmianie preparatu na inny.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.