Witam,
pierwsze 3-4 miesiące stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą być naznaczone występowaniem dolegliwości takich jak plamienia śródcykliczne czy nieregularności w cyklu. Do najczęstszych działań niepożądanych wywoływanych przez zażywanie doustnej antykoncepcji hormonalnej należą także: bóle głowy, mdłości czy bóle podbrzusza. Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.
Natomiast nawiązując do pytania o zażywanie pigułek, to w przypadku tabletek jednoskładnikowych – tzw. mini pills, czyli mini pigułek, to należy je zażywać z dokładnością co do godziny. Inne pigułki – preparaty złożone – nie wymagają aż takiej dokładności. W przypadku kilkugodzinnego opóźnienia w zażyciu tabletki skuteczność antykoncepcji nie spada. Proszę zapoznać się z tym artykułem, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.
Ponieważ nie napisała Pani jakie leki Pani stosuje, to trudno ustosunkować się do problemu, jednak warto wspomnieć, że leki przeciwdrgawkowe (stosowane w leczeniu epilepsji) mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Wskutek przyspieszonego metabolizmu wątrobowego może dojść do szybszego rozkładu estrogenów zawartych w pigułkach antykoncepcyjnych. Dlatego też uzasadnione jest w tej sytuacji stosowanie preparatów z progesteronem. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-antykoncepcji-przy-padaczce oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-a-leki-na-epilepsje-czy-dzialanie-antykoncepcyjne-tabletek-jest-zmniejszone.
Dlatego też sugeruję wykonanie testu ciążowego, jeśli zachodzi podejrzenie ciąży oraz skonsultowanie się z ginekologiem w celu upewnienia się co do właściwego postępowania terapeutycznego.
O tym, co obniża skuteczność antykoncepcji hormonalnej przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy te leki zmniejszają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co myśleć o takich upławach? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy antykoncepcja będzie zachowana jeśli przyjęłam pokruszoną tabletkę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy duże jest prawdopodobieństwo, że mogłam zajść w ciążę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można tak łączyć antykoncepcję? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogłabym zmienić godzinę przyjmowania tabletki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy przy takim przyjmowaniu antykoncepcji będzie ona skuteczna? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy istnieje jednak jakaś szansa, że zaszłam w ciążę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy to normalne, że mam okres podczas brania tabletek? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mam teraz wykonać 7-dniową przerwę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie