Czy te leki zmniejszają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Dzien dobry, Mam pytanie związane z antykoncepcją. Czy tabletki antykincepcyjne są skuteczne w trakcie przeziębienia biorąc tabletki typ gripex, witaminy? Czy zmniejsza to skuteczność przyjmowanych tabletek ? Boje się że mogło dojść do zapłodnienia ponieważ współżyłam w 11 dniu cyklu a we wcześniejszych dniach byłam przeziębiona/ grypa. Tabletki biorę codziennie, czasami zdaży mi się wziąść z opóznieniem np zamiast o godzinie 10 przyjąć tabletkę to dopiero o godzinie 12...nie wiem czy to również może mieć jakiś wpływ ? Bardzo proszę o odpowiedź ! I z góry dziękuję !

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej punktualność i skrupulatność w zażywaniu pigułek jest bardzo istotna – szczególnie w przypadku preparatów jednoskładnikowych. Tzw. mini pills trzeba zażywać z dokładnością co do godziny, z kolei pigułki dwuskładnikowe mają większą tolerancję czasową, czyli opóźnienie dwu- trzygodzinne nie ma wpływu na ich skuteczność. Szczegółowo omawia tę kwestię nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

W przypadku tabletki spóźnionej – zawsze należy ją przyjąć niezwłocznie po uświadomieniu sobie tego faktu, nawet jeżeli wiąże się to z przyjęciem dwóch pigułek jednocześnie. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

Witaminy nie zmniejszają skuteczności antykoncepcji, choć duże dawki witaminy C wchodzą w interakcje z pigułkami – po szczegóły odsyłam do odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witamina-c-a-tabletki-antykoncepcyjne. Gripex i inne leki zawierające paracetamol czy ibuprofen nie wpływają w żaden sposób na hormonalną antykoncepcję, lecz należy uważać na niektóre antybiotyki i inne leki.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.