Wpływ kilku czynników na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Dzień dobry, chciałabym uzyskać odpowiedź na kilka pytań, mogą się wydać trywialne, od dwóch tygodni przyjmuję tabletki antykoncepcyjne jednofazowe, mam bardzo silny lęk przed niechcianą ciążą i chciałabym być spokojna. Oto pytania: 1. W związku z obawami co do wpływu dwóch różnych leków, które zażywam, na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, postanowiłam, że tabletki antykoncepcyjne będę brać codziennie o godzinie 15.00, żeby było to w miarę odległe czasowo od poranka (wtedy biorę tabletkę pierwszego leku - hamującego łaknienie) i wieczoru (wtedy biorę tabletkę drugiego leku - ułatwiającego zasypianie). Problem mój polega na tym, że muszę zabierać ze sobą tabletki antykoncepcyjne z domu, żeby móc zażyć o 15.00, i boję się, że mróz, na którego działanie narażone są tabletki w mojej torebce w długiej drodze na przystanek i także przy wielokrotnym wychodzeniu na zewnątrz w ciągu dnia, może wpłynąć na skuteczność tabletek. Próbuję robić tak, że wkładam tabletki np.do kieszeni spodni, gdy wychodzę na dwór, jednak wtedy boję się, że zbyt się nagrzeją od ciała i że to też może wpłynąć na ich skuteczność. Więc czy temperatura ma wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w moim skomplikowanym przypadku? 2. Podobno witamina C ma wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Nie wiem, czy w takim razie mogę pić rozpuszczalne witaminizowane tabletki i przyrządzać sobie napój złożony z wody i wyciśniętego soku z cytryny. Czy istnieje po prostu jakaś maksymalna dawka wit.C, której nie można przekroczyć, żeby nie zaburzyć skuteczności tabletek? Na przykład jedna tabletka suplementu diety i sok z jednej cytryny dziennie? 3. Czy herbata Pu Erh (czerwona herbata) ma wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych? Piję po kilka szklanek dziennie. Herbata ta ma działanie oczyszczające i przyspieszające przemianę materii (ale bez żadnych biegunek), i boję się, że właśnie to przyspieszone tempo przemiany materii wpłynie negatywnie na skuteczność tabletek. Czy moje obawy są zasadne? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź na dręczące mnie pytania.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Polecam Pani lekturę ulotki dołączonej do opakowania pigułek antykoncepcyjnych oraz witaminy C - znajdzie tam Pani wiele cennych informacji.

1) Pigułki należy przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25º C, więc z tego wynika, że "przemarznięcie" na zewnątrz im nie grozi, ale np. szkodliwe może być przechowywanie tabletek w nasłonecznionym miejscu podczas wakacji. Może Pani spokojnie wrzucić pigułki do torebki i iść na zewnątrz.

2) Witamina C zażywana w dużych dawkach (powyżej 1 g na dobę) może wchodzić w interakcje z lekami (chociaż trzeba przyznać, że akurat zwiększa stężenie estrogenów, więc nie powinna obniżać skuteczności antykoncepcji hormonalnej). Witamina C zażywana w zbyt dużej ilości może przyczynić się do rozwoju kamicy nerkowej.

Opisana przez Panią porcja witaminy C nie jest chyba przesadnie duża. Inna sprawa, że jedyne udowodnione działanie witaminy C to zapobieganie "pękaniu naczynek". Proszę pamiętać, że witamina C to powszechnie stosowany konserwant (na opakowaniach widnieje pod jednym z literowych symbolów) - codziennie spożywa go Pani w  mnóstwie produktów spożywczych - witamina C to inaczej kwas askorbinowy oznaczany skrótem E300 (może Pani sprawdzić na opakowaniach produktów spożywczych). Dodatkowa suplementacja tej witaminy nie ma większego sensu (chyba, że kuruje Pani cerę ze skłonnością do pękania naczyń).

3) Nic mi nie wiadomo na ten temat, aby herbata czerwona obniżała skuteczność antykoncepcji hormonalnej (podobnie jak herbata zielona ani zwykła, czarna). Skuteczność pigułek może obniżać dziurawiec i zioła powodujące biegunki.

Mam nadzieje, że rozwiałam Pani wątpliwości.

Pozdrawiam!