Tabletki antykoncepcyjne a paracetamol - czy można razem stosować?

Przeczytałam, że dawka paracetamolu nie może przekraczać 1000 mg i tu moje pierwsze pytanie. Piłam podczas choroby popularny lek przeciw grypie, ale oprócz niego żadnych innych lekarstw z paracetamolem równolegle nie przyjmowałam. Dawka paracetamolu w tym właśnie leku to aż 1000mg. Dziennie przyjmowałam dwie dawki (rano i wieczorem). Czy to może w jakikolwiek sposób wpłynąć na działanie tabletek antykoncepcyjnych? Brałam ten lek 3 dni z rzędu. Przeczytałam również, że to 'przedawkowanie' paracetamolu działa w ten sposób, że organizm może to w jakiś sposób potraktować jako pominięcie tabletki. Zaczęłam chorować w momencie przyjmowania 13 tabletki z blistra. Czy moje rozumowanie jest poprawne, że tak czy tak mam skuteczność zachowaną? "Pominięta 1 tabletka w drugim tygodniu. Powinna Pani przyjąć pominiętą tabletkę tak szybko, jak to możliwe, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek, a kolejne zażywać o stałej porze. Skuteczność antykoncepcyjna preparatu jest zachowana i nie trzeba stosować dodatkowych metod zapobiegania ciąży. " Drugie moje pytanie dotyczy dziennych dawek wit. C. Przyznam się, że bardzo lubię herbatę z miodem i z cytryną. Czy picie dziennie 3-4 szklanek takiej herbaty wpływa jakoś na działanie tabletek? Chciałabym mieć pewność, że tabletki będą działać.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Paracetamol jest uważany za najbezpieczniejszy z leków ze względu na rzadkie występowanie działań niepożądanych, które występują dopiero po znacznym przedawkowaniu. Dwukrotnie przekroczona dawka, przy założeniu że nie ma Pani niewydolności wątroby, nie wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma zatem potrzeby przyjmowania dodatkowej tabletki. Jeżeli Pani ją przyjęła, też się nic nie stało. W takiej sytuacji skończy Pani opakowanie dzień wcześniej.

Witamina C także nie wpływa na metabolizm tabletek antykoncepcyjnych. Jest witaminą hydrofilną, nie magazynuje się w wątrobie, a spożycie większej ilości wiąże się z oddaniem nadwyżki w moczu. Może zatem Pani pić kilka herbat z miodem i cytryną bez obaw o zajście w ciążę.

Pozdrawiam