Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy leki przeciwbólowe obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Otóż złapał mnie jakiś wirus i wczoraj przyjęłam: tabletki do ssania na ból gardła, 2 x witaminę A+E, 2 x lek przeciwbólowy, M*** (na stawy), witaminę B, 2 x preparat z witaminą C i paracetamol. Dodam również, że przyjmuję tabletki Y*** (drugie opakowanie) - wczoraj wzięłam 24 aktywną tabletkę i przechodzę do tabletek placebo. Moje pytanie jest takie, czy przyjęte leki obniżą skuteczność antykoncepcji? Czy powinnam stosować dodatkową antykoncepcję, jeśli tak to jak długo?

KOBIETA ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Żaden z przyjmowanych przez Panią preparatów nie osłabia skuteczności antykoncepcji hormonalnej i dlatego nie ma wskazań do stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Chciałabym jednak zwrócić Pani uwagę na fakt, iż stosowany przez Panią P*** oraz A*** zawierają tę samą substancję czynną - paracetamol. Oznacza to, że jest to dokładnie ten sam lek sprzedawany jedynie pod inną nazwą handlową. Proszę na to zwrócić uwagę, bo przyjmowanie kilku preparatów z tą samą substancją czynną często prowadzi do przedawkowania leku i wystąpienia działań niepożądanych. Dobowa dawka paracetamolu dla osoby dorosłej to 4 g co zwykle odpowiada 8 tabletkom.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy