Krążek antykoncepcyjny a inne leki - czy jestem zabezpieczona?

Witam, byłam w Ameryce Południowej na wakacjach i musiałam przyjmować M***. W internecie przeczytałam, że lek ten osłabia doustne środki antykoncepcyjne. Czy to samo tyczy się krążka dopochwowego? W końcu nie jest to doustny środek. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przyjmowany przez Panią lek przeciwmalaryczny może okresowo zwiększać aktywność enzymów wątrobowych, a tym samym przyspieszać metabolizm substancji w niej metabolizowanych. Substancje czynne antykoncepcji hormonalnej są metabolizowane właśnie w wątrobie, a zatem w trakcie terapii mogło dojść do szybkiego rozkładu preparatu i obniżenia jego skuteczności.

Droga podania preparatu nie ma tu większego znaczenia w ocenie skuteczności antykoncepcji.

Pozdrawiam