Czy szczepionka przeciwko gruźlicy (ta w wieku 18 lat) obniża skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie wykazano, aby jakiekolwiek szczepionki obniżały skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Szczepionka to substancja pobudzająca układ odpornościowy. Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych mogą obniżać niektóre leki stymulujące enzymy wątroby odpowiedzialne za metabolizm tabletek.

Pozdrawiam!