Czy antydepresanty obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Dzień dobry mam sprzeczne informacje od lekarza psychiatry i ginekologa. Otóż, biorę sertranorm(sertralina w dawce 100mg i tabletki antykoncepcyjne novynette. Psychiatra twierdzi, że sertralina obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych a ginekolog mówi, że antydepresanty nie obniżają ich skuteczności. Kto ma rację?

Dzień dobry,

sertralina nie obniża skuteczności tabletek antykoncepcyjnych.
Niektóre preparaty stosowane w psychiatrii faktycznie może obniżać skuteczność antykoncepcji- dotyczy to leków, które indukują enzymy wątrobowe co powoduje szybszą eliminację hormonu z krwi i niższe jego stężenie.
Sertralina nie należy do leków indukujących enzymy wątrobowe.
Dodam jeszcze, że charakterystyka produktu leczniczego sertranormu również nie sugeruje interakcji z hormonalną antykoncepcją
http://leki.urpl.gov.pl/files/Sertranorm_tabl_50mg.pdf

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl