Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych obniżona przez antybiotyk

Witam! Chciałabym się jeszcze dowiedzieć, czy istnieją jakiekolwiek dane na temat tego, w jakim stopniu skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest obniżona podczas zażywania antybiotyku? Czy owulacja skutecznie zastaje zatrzymana? I czy przyjmowanie tabletek punktualnie co do minuty sprawia, że działają one bardzo dobrze, mimo przyjmowania antybiotyku?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Niektóre antybiotyki powodują obniżenie działania antykoncepcyjnego tabletek. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem antybiotyku pojawia się w wątrobie więcej enzymów, które rozkładają tabletki antykoncepcyjne. W rezultacie tabletki są szybciej "usuwane" z organizmu, a poziom hormonów jest niższy. To z kolei powoduje możliwość wystapienia owulacji. W związku z tym przyjmowanie tabletek "co do minuty" nie powoduje wzrostu ich skuteczności. Niestety, przyjmując antybiotyki, należy stosować dodatkowe zabezpieczenie podczas leczenia oraz w ciągu 7 kolejnych dni.