Czy przyjmowanie antybiotyku podczas tygodnia przerwy wpływa na skuteczność działania nowego opakowania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Z powodu choroby zmuszona byłam zastosować antybiotyk, mogący osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Antybiotyk brałam osiem dni - pierwszą dawkę przyjęłam 21-ego dnia brania tabletek antykoncepcyjnych (w 8 godzin po tabletce), a ostatnią w siódmy dzień przerwy. Czy w takim przypadku skuteczność tabletek podczas nowego cyklu będzie zmniejszona (np. ze względu na utrzymujące się we krwi przez pierwszy dzień stężenie antybiotyku)?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Podczas stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych ochrona w trakcie 7 dni przerwy jest zachowana, ponieważ stężenie hormonów dostarczonych w tabletkach przed przerwą utrzymuje się na poziomie blokującym owulację. Jeśli w tym czasie stosuje Pani antybiotyk, to hormony są szybciej rozkładane, ich poziom zmniejsza się i może dojść do wystąpienia jajeczkowania, a co za tym idzie do ciąży.

W związku z powyższym powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie w trakcie przerwy oraz przez 7 kolejnych dni po zakończeniu antybiotykoterapii.