Czy maści obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. Mam pytanie, czy maść o nazwie V****, która ma w składzie diklofenak wpływa na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych? W ogóle czy jakiekolwiek maści i leki NLPZ wpływają na skuteczność? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Po pierwsze proszę pamiętać, że maść to postać leku, która generalnie działa miejscowo. Tylko nieliczne maści ulegają wchłonięciu do krążenia i działają ogólnoustrojowo, a zatem tylko te maści, które dostają się do krążenia teoretycznie mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji. Warto więc czytać ulotki, gdzie dokładnie wymienione są wszystkie interakcje leków.
Maści zawierające NLPZ, to maści diadermalne. Działają one na warstwy położone bezpośrednio pod skórą, np. mięśnie. Nie wpływają zatem na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.