Tetralysal, a tabletki anty i inne leki

Witam. Mam pytanie dotyczące przyjmowania leku tetralysal (lek na trądzik) i tabletek antykoncepcyjnych (yasmine). Chciałabym wiedzieć czy tetralysal nie 'osłabia' działania tabletek i jakich leków nie należy z nim łączyć. Czy podczas przeziębienia mogę zażywać leki typu fervex czy gripex przy jednoczesnym przyjmowaniu tetralysalu i tabletek anty?

ponad rok temu

Dlaczego nie należy zwlekać z leczeniem trądziku?

Trądzik objawia się nieestetycznymi krostami, które pojawiają się najczęściej na twarzy. Niektórzy nie zwracają jednak na to uwagi i bagatelizują problem. Obejrzyj film i dowiedz się, dlaczego nie należy zwlekać z leczeniem trądziku.

Szanowna Pani,

Tetralysal należy do grupy antybiotyków tetracyklinowych, a te obok penicylin mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto działanie to osłabiają inne leki indukujące enzymy wątrobowe oraz ziele dziurawca. Podczas równoległego stosowania tych leków należy stosować również dodatkowe metody antykoncepcji.

Jeśli chodzi o leki wchodzace w interakcję z tetralysalem, a dokładniej jego substancją czynną-limecykliną, należą do nich retinoidy stosowane doustnie-zwiększa to ryzyko nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Jego wchłanianie zmniejszają leki zobojętniające sok żołądkowy i preparaty żelaza. Należy zachować min. 2h odstępu między przyjęciem wyżej wymienionych a tetralysalem.

Tetralysal nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, hipoglikemizujących, glikokortykosteroidów, cytostatyków.
Podczas jego stosowania należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV.

W okresie przeziębienia może Pani stosować leki , zawarte w pytaniu.

Pozdrawiam serdecznie

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty