Czy te leki i przeziębienie mogły wpłynąć na skuteczność antykoncepcji?

Witam. Od 3 lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Lesine. Ostatni tydzień byłam przeziębiona. Wypiłam 2 razy Theraflu (jedna saszetka dziennie) oraz raz zażyłam Paracetamol 500mg. W dniu dzisiejszym doszło do stosunku przerywanego bez prezerwatywy, jestem 2 dni przed miesiączką. Stresuję się czy wyżej wymienione leki i przeziębienie mogły wpłynąć na skuteczność antykoncepcji? Mam się czego obawiać?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

podane przez Panią leki – Lesine, Theraflu, Paracetamol nie wchodzą ze sobą w interakcję, zatem skuteczność antykoncepcji zostaje zachowana. Podczas przyjmowania jednocześnie Theraflu i Paracetamolu, proszę wziąć także pod uwagę, że paracetamol jest zawarty w obu preparatach. Przedawkowanie tej substancji może prowadzić nawet do uszkodzenia wątroby.

Proszę jednak pamiętać, że interakcje mogą być trudne do ustalenia dla danej osoby, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w czasie stosowania kilku leków naraz, a ich zażywanie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwprzeziebieniowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.