Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych o różnych porach dnia ma wpływ na ich skuteczność?

Witam, milion pytań ale ja też muszę . Zapomniałam tabletki w pierwszym tyg . przyjełam ją po 24 h z następną i uprawiałam seks bez zabezpieczenia w kliku kolejnych dniach po pominięciu tabletki. Czy dodatkowo jeżeli przez ten czas przyjmowałam tabletki o różnych nieregularnych porach dnia ma to jakiś dodatkowy wpływ na brak ochrony? ( tabletki to Asubtella - czy przy nich dokładność co do godziny jest ważna?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niezależnie od rodzaju (tabletki jedno-, dwu- lub trzyskładnikowe) doustną antykoncepcję hormonalną należy zażywać, pamiętając o kilku zasadach. Naczelną jest regularność i skrupulatność. Oznacza to, że godzina jest istotna – należy pilnować, by codziennie zażywać pigułkę o tej samej godzinie, by nie doszło do pomyłki czy przypadkowego pominięcia tabletki. Więcej o poprawnym stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Co do pominiętej tabletki w I tygodniu zażywania, to postąpiła Pani właściwie, przyjmując poprzednią oraz następną jednocześnie. Natomiast warto wiedzieć, że w takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy przez najbliższe 7 dni, gdyż skuteczność antykoncepcji jest obniżona. Oznacza to, że jeżeli współżyła Pani przez cały ten czas, polegając tylko na antykoncepcji hormonalnej, to niestety może być konieczne wykonanie testu ciążowego po minimum 14 dniach od stosunku (lub badania laboratoryjnego na obecność beta hCG po 7 dniach).

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.