Biegunka a przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych

Witam, stosuje od dłuższego czasu tabletki antykoncepcyjne. Dzisiaj po zazyciu tabletki wystąpila lekka biegunka, więc zazylam tą samą tabletke z zapasowego blistera. CZY dalej mam dokończyć normalnie blister ? Czy dwie dawki w jeden dzień to nic złego? A jeśli pierwsza dawka nie zostala wydalona to zazycie drugiej zaburzylo cały cykl? Jak mam postępować w dalszych miesiącach?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – postąpiła Pani słusznie. Zażycie drugiej pigułki, nawet w ciągu tego samego dnia, nie spowoduje żadnych reperkusji zdrowotnych, zaburzenia działania antykoncepcji hormonalnej czy zaburzeń na tle hormonalnym.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

W takiej sytuacji powinna Pani (po przyjęciu zapasowej pigułki) kontynuować zażywanie pigułek według schematu, nie dokonując żadnych modyfikacji. Czyli po tabletkach aktywnych powinna Pani zażywać tabletki placebo (lub zrobić przerwę – w zależności od tego, jakie pigułki Pani przyjmuje), a po przerwie rozpocząć kolejny blister. Nie musi Pani również stosować dodatkowego zabezpieczenia – w przypadku zażycia kolejnej pigułki pełna ochrona antykoncepcyjna zostaje zachowana.

O tym, jak prawidłowo zażywać tabletki antykoncepcyjne przeczyta Pani w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.