Co robić po zagubieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Dzień dobry, jestem w drugim tygodniu brania tabletek antykoncepcyjnych. Trzeci tydzień zaczyna się we wtorek, natomiast zgubiłam opakowanie tabletek w niedzielę, a tabletki (ponieważ je zamawiam poprzez aptekę) dostane dopiero we wtorek więc wystąpi dwa dni przerwy. Co w takim przypadku zrobić? Z nowego opakowania brać przez wtorek i środę po dwie tabletki a później normalnie do końca cyklu i normalnie zrobić przerwę i kolejne opakowanie? Niestety mój ginekolog jest na urlopie a Pani od rejestracji nie wie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w takiej sytuacji zazwyczaj powinna Pani zażyć pominięte tabletki od razu po zakupie kolejnego opakowania tabletek (nawet jeśli wypada, że będzie musiała Pani wziąć 3 na raz) i stosować je dalej do wykończenia blistra z tabletkami z substancją czynną, po tym czasie należy od razu – bez robienia przerwy rozpocząć nowe opakowanie. Proszę mieć na uwadze to, że skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w takiej sytuacji uległa obniżeniu i przez tydzień powinna Pani zastosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną. W przypadku, gdy lekarz prowadzący jest na urlopie, można rozważyć wizytę u innego lekarza, który z pewnością udzieli porady w tej sprawie.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.