Czy po takim przyjęciu tabletek zwiększyło się ryzyko ciąży?

Witam, zażywam tabletki dwuskładnikowe od kilku lat. Zapomniałam ostatnio wziąć tabletkę a na następny dzień jej też nie wzięłam już. Czy zwiększa się ryzoku zajścia w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pominięcie tabletki może zmniejszyć skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. W takim przypadku należy stosować się do zaleceń zawartych w ulotce danego preparatu.

Najczęściej producenci zalecają przyjęcie zaległej tabletki najszybciej jak to możliwe. Jeśli od pominięcia pigułki antykoncepyjnej minie jednak więcej niż 12 godzin to postępowanie uzależnione jest od tego, w którym tygodniu nastąpiło pominięcie tabletki. Zazwyczaj oznacza to przyjęcie zapomnianej tabletki (nawet jeśli tego samego dnia należałoby przyjąć jednocześnie dwie tabletki) oraz stosowanie dodatkowego zabezpieczenia.

Natomiast jeśli od pominięcia tabletki minie więcej niż 24h warto w tej sytuacji skontaktować się ze swoim lekarzem. Czasem oznacza to brak siedmiodniowej przerwy i konieczność rozpoczęcia nowego opakowania.

Szczegółowe postępowanie zostało opisane w naszych artykułach. Znajdzie je Pani poniżej: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna, https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.