Czy w trakcie przyjmowania antykoncepcji to możliwe?

Witam, mam pytanie. Od kilku miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne i dopiero teraz (w trakcie 5 albo 6 opakowania) doszło do plamienia. Zastanawiam się, czy to możliwe, żeby pomimo przyjmowania tabletek doszło do owulacji? Akurat wypada, że jestem w połowie cyklu, a lekarz podejrzewa, że obecna antykoncepcja kiepsko się przyswaja. Dodatkowo przy ostatniej wyszycie lekarz dostrzegł przejrzały pęcherzyk i powiedział, że to może przerodzić się w torbiel. Czy w trakcie przyjmowania antykoncepcji to możliwe?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

plamienia acykliczne należą do najczęstszych działań niepożądanych wynikających ze stosowania antykoncepcji hormonalnej – zazwyczaj nie wskazują na nic niepokojącego, nie oznaczają również pojawienia się owulacji.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Również pojawienie się śluzu przypominającego płodny nie musi oznaczać jajeczkowania. Jeżeli jednak ginekolog uważa, że konieczna jest zmiana preparatu na silniej działający, oznacza to, że jest ryzyko, iż ochrona nie jest pełna.

Na ten temat powinna Pani porozmawiać z lekarzem, do niego również należy decyzja o kontynuacji stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.