Czy jest j mnie możliwość zajścia w ciążę?

Witam biorę tabletki antykoncepcyjne regularnie w dniu owulacji doszlo do wytrysku czy jest możliwość zajścia w ciąze? Pytam bo nie wiem czy dalej brać te tabletki ? I czy w razie ciąży mają one negatywny wpływ na płód. Z góry dziękuję za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne regularnie od 1. dnia cyklu i stosuje się Pani do schematu zażywania pigułek, to jest Pani zabezpieczona od samego początku. Działanie tabletek antykoncepcyjnych opiera się na hamowaniu owulacji, zatem stosunek płciowy z wytryskiem w drogach rodnych kobiety w czasie, kiedy wystąpiłaby owulacja, gdyby kobieta nie stosowała antykoncepcji hormonalnej, nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zapłodnienia. Oznacza to, że ryzyka zajścia w ciążę w tym czasie jest takie samo jak w pozostałe dni cyklu. O skuteczności antykoncepcji hormonalnej może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-wskaznik-pearla.

Jeśli dojdzie mimo wszystko do zapłodnienia, to hormony zawarte w pigułkach nie szkodzą ciąży i nie prowadzą do poronienia, pod warunkiem, że kobieta przerwie stosowanie antykoncepcji hormonalnej tak szybko, jak jest to możliwe. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.