Czy mimo przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest możliwość zajścia w ciążę?

Dzień dobry. Od ponad miesiaca przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Rozpoczęłam przyjmowanie ich w pierwszym dniu miesiaczki, co przedluzylo mi czas trwania miesiaczki, a pozniej pojawialy sie plamienia (co podobno moze miec miejsce podczas rozpoczecia ich przymowania). W 13 i 15 dniu po rozpoczecia pzyjmowania tabletek doszlo do stosunku dodatkowo zabezpieczonego prezerwatywą. Po przyjęciu 2 tabletki placebo doszlo do obfitego krwawienia, ktore trwalo 5 dni. Po tym czasie odczuwalam bol podbrzusza i zdecydowalam sie wykonac test ciazowy 18 i 19 dni po stoaunku - oba negatywne. Dla pewnosci 20 dnia od stosunku wykonalam beta hcg z krwi, ktore dalo wynik <0,20. Kilka miesiecy temu, kiedy wykonywalam testy z krwi wynik wynosił <0.100. Zmartwil mnie więc tym razem inny wynik. Czy jest możliwość ciąży? Dodam, że przy rozpoczeciu przyjmowania tabletek anty zostala mi zwiekszona takze dawka euthyroxu z 75 na 88 z powodu podwyższenia sie tsh. Podczas brania tabletek anty zdażylo mi sie popic je slodkim napojem lub herbatą. Czy pomimo tylu zabezpieczen i braku wytysku w srodku istnieje mozliwosc ciazy? I skad podwyzszenie bhcg z <0.100 na <0,20? Bardzo prosze o odpowiedz :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – stosowanie pigułek antykoncepcyjnych zgodnie z zasadami ich zażywania, połączone z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci prezerwatywy niweluje ryzyko ciąży. Popijanie pigułek herbatą czy napojem też nie ma żadnego wpływu na skuteczność antykoncepcji, choć proszę pamiętać, że każdy lek należy popijać wyłącznie wodą.

Podsumowując, skuteczność pigułek antykoncepcyjnych w tym wypadku oscyluje w granicy 99,9% skuteczności, lecz podparta antykoncepcją mechaniczną sprawia, że zapłodnienie jest niemożliwe. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-wskaznik-pearla.

Wszelkie plamienia i krwawienia acykliczne są bardzo częstym zjawiskiem w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej, więc nie powinna się Pani tym martwić. Jeżeli sytuacja nie unormuje się w ciągu najbliższych 2 cykli lub jeżeli krwawienie nie ustanie – wówczas warto skonsultować się z ginekologiem. Być może uzna za konieczną zmianę preparatu na inny. Póki co proszę zażywać pigułki tak jak dotychczas. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja.

Tak niskie wartości stężenia beta hCG we krwi są w granicach błędu – wiele zależy i od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie, i od laboranta, który tego dokonuje. Niemniej w Pani przypadku poziom gonadotropiny kosmówkowej nie wskazuje na zapłodnienie. Być może Pani wątpliwości rozwieje ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.