Dlaczego mam brązowe plamienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Od 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne Dionelle. Nigdy nie pojawil sie z tym zaden problem natomiast wczoraj dostalam brązowego plamienia i trwa ono do dzisiaj. Nie zapomnialam zazyc zadnej pigulki ani nie zmienilam godziny jej przyjmowania. Ostatnio mialam bardzo duzo stresu i mało jadlam czy moze byc to przyczyna plamienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stres czy zmiana dieta nie powinny mieć związku z pojawieniem się brązowych plamień, natomiast warto wiedzieć, że jest to bardzo częste działanie niepożądane towarzyszące stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Zazwyczaj nie świadczy o niczym niepokojącym i nie wymaga interwencji lekarza. Najczęściej na plamienia czy krwawienia śródcykliczne skarżą się pacjentki, które rozpoczynają stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Niekiedy unormowanie gospodarki hormonalnej może trwać nawet 2-3 cykle, podczas których pojawiają się plamienia czy krwawienia. Wówczas zazwyczaj dolegliwości te ustępują z czasem i pozostają bez wpływu na zdrowie kobiety czy skuteczność antykoncepcji.

Także kobiety, które od lat stosują ten sam preparat mogą doświadczać plamień, które nie są wynikiem spadku hormonów w organizmie wskutek zażywania tabletek placebo czy odstawienia pigułek hormonalnych.

Warto jednak wiedzieć, że nawracające czy utrzymujące się plamienia w dłuższej perspektywie powinny zostać skonsultowane z ginekologiem. Ponieważ mogą niekiedy wskazywać na spadek hormonów w organizmie (mimo zażywania pigułek hormonalnych), to może być to sygnał, że należy zmienić preparat na inny.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.