Czy cykl miesiączkowy powinien się unormować podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam Jestem po porodzie 11 tygodni. Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne w 8 tygodniu po porodzie. Po 9 tabletkach dostałam miesiączki (miesiączka jak przed porodem, pierwsze dwa dni ból w dole brzucha i jest obfita, czyli nic się nie zmieniło), miesiączka trwa już 5 dni, zaznaczę że mam 28 tabletek, nie 21 i że tabletki przyjmuję nawet w trakcie trwania miesiączki. To mój pierwszy blister, mam jeszcze dwa. Czekać te 3 miesiące i zobaczyć czy się unormuje wszystko, czy zgłosić się do lekarza? Po tabletkach czuję się dobrze, nie ma wachań nastroju, żadnych bólu głowy, zawrotów czy jakichkolwiek innych niepożądanych oznak. Dziękuję za poradę. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie pojawia się miesiączka, lecz krwawienie z odstawienia. będące reakcją organizmu na spadek stężenia hormonów. To oznacza, że nie można mówić o cyklu menstruacyjnym w klasycznym rozumieniu tego pojęcia – sterują nim syntetyczne hormony, których zażywanie pociąga za sobą szereg reakcji niepożądanych. Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Jedną z nich jest możliwość wystąpienia krwawień/plamień śródcyklicznych, czyli w trakcie zażywania pigułek z hormonem. Zazwyczaj takie sytuacje mają miejsce na samym początku stosowania antykoncepcji hormonalnej przez pacjentkę i powinny ustąpić po kilku (zazwyczaj 3) cyklach (tj. opakowaniach tabletek). Zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-po-rozpoczeciu-stosowania-pierwszego-opakowania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Dlatego też powinna Pani dalej zażywać pigułki zgodnie z ulotką, nawet jeżeli plamienie pojawi się ponownie lub w tym cyklu nie wystąpi wcale. Nie świadczy to o zmniejszeniu ochrony ani o tym, że lek nie działa właściwie. Natomiast jeżeli krwawienie nie ustąpi bądź nasili się, to należy zgłosić się do ginekologa w celu ustalenia przyczyny i ewentualnie zmiany preparatu na inny.

Więcej o antykoncepcji hormonalnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-co-warto-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.