Krwawienie po rozpoczęciu stosowania pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam, od 9dni biore pierwsze opakowanie tabletek Novynette, nadal mam krwawienie. lekkie bóle brzucha. zwykle mój okres trwał 3,4 dni. tabletki zaczełam brac pierwszego dnia okresu. uprawialam juz seks ale mielismy dodatkowe zabezpiecznie. czy w takiej sytuacji krwawieniaa jestem zabezpieczona przed ciążą??

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Po pierwsze warto podkreślić, że skoro pierwszą tabletkę przyjęła Pani prawidłowo, tj. pierwszego dnia krwawienia, to zabezpieczenie jest pełne już od pierwszego dnia (bez względu na utrzymujące się krwawienie). A propos krwawienia, to proszę pamiętać, że jest to jeden z najczęstszych objawów ubocznych występujących podczas stosowania antykoncepcji. Takie krwawienia ustępują zazwyczaj w ciągu pierwszych 2-3 cykli. Gdyby się tak nie stało, koniecznie proszę skonsultować się ze specjalistą ginekologiem.

W czasie stosowania pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych mogą występować plamienia i skąpe krwawienie- jest to jeden z przemijających objawów opisany w ulotce producenta. Plamienia zwykle ustępują po 1-3 miesiącach stosowania tabletek , Jeśli krwawienie jest nasilone warto zwrócić się do ginekologa. Jeśli stosowała Pani tabletki zgodnie z instrukcją to mimo krwawienia jest zabezpieczenie antykoncepcyjne.