Czy ten lek mógł wpłynąć na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Dzień dobry. Stosowalam paracetamol przez 3 dni w dawce 1000mg równocześnie stosując antykoncepcję hormonalną. Zostały mi dwie tabletki do końca blister po których zaczynam tygodniową przerwę na okres lecz od wczoraj mam brązowe plamienia. Czy paracetamol mógł wpłynąć na działanie tabletek antykoncepcjnych? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

paracetamol powoduje obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej tylko pod warunkiem, że dobowa dawka przekracza 3g. Natomiast Pani zażywała przez 3 dni dawkę wynoszącą 1 g. To oznacza, że paracetamol nie powinien w żaden sposób wpływać na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych.

Wystąpienie plamień w środku cyklu podczas stosowania pigułek antykoncepcji hormonalnej nie musi świadczyć o niczym niepokojącym – jeżeli jest to jednostkowa sytuacja, prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja.

Należy kontynuować zażywanie pigułek, pod warunkiem, że nie pojawią się żadne niepokojące dolegliwości. Gdyby cokolwiek budziło Pani wątpliwości lub też plamienia nie ustąpiły, warto skonsultować się z ginekologiem.

Być może także ten materiał Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.