Jakie jest u mnie prawdopodobieństwo ciąży?

Witam, wczoraj uprawiałam seks z chłopakiem który doszedł we mnie, od 18 dni biorę tabletki antykoncepcyjne,a dzisiaj dostałam niespodziewanie okres, jest jakiekolwiek prawdopodobieństwo zajęcia w ciąże? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli rozpoczęła Pani stosowanie tabletek zgodnie ze schematem, czyli przyjęła Pani pierwszą tabletkę w pierwszym dniu cyklu (czyli pierwszym dniu miesiączki), to ochrona przed ciążą jest zachowana począwszy od 1. tabletki. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej jest bardzo wysoka, a według wskaźnika Pearla wynosi 0,2-1 (w zależności m.in. od prawidłowego przyjmowania pigułek). Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-wskaznik-pearla. Jeżeli więc przyjmowała Pani tabletki właściwie, pamiętając o punktualnym przyjmowaniu ich każdego dnia, to nie musi się Pani obawiać o ciążę.

Krwawienie, które pojawiło się po 18 dniach nie jest miesiączką (podczas brania tabletek antykoncepcyjnych menstruacja w ogóle nie występuje, natomiast w jej miejsce pojawia się krwawienie z odstawienia), lecz krwawieniem acyklicznym – częstym działaniem niepożądanym spowodowanym stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej (zwłaszcza w pierwszych miesiącach). Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Nie oznacza to, że antykoncepcja nie działa, dlatego też należy kontynuować przyjmowanie pigułek zgodnie ze schematem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.