Czy to mogło wpłynąć na zapłodnienie?

Dzień dobry, jest kobietą w wieku 20 lat. Od 3,5 miesiąca przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Vines. Jestem teraz w trakcie 4 opakowania. Przy ostatniej tabletce żółtej z opakowania 3 (dzień 24), uprawiałam stosunek seksualny z partnerem. Dodatkowo zabezpieczyliśmy się prezerwatywą. Tabletki z tego opakowania były przyjmowane prawidłowo. W 3 dniu przerwy pomiędzy braniem tabletek hormonalnych, przyjęłam jedną kapsułkę dzięgla chińskiego. W tym samym dniu wystąpiło u mnie również krwawienie z odstawienia, niczym nie odbiegające od normy, trwające około 5 dni. Po 4 dniach przyjmowania tabletek placebo, rozpoczęłam opakowanie 4, przy czym około 5 godzin po przyjęciu 2 żółtej tabletki wystąpiły u mnie wymioty (co według ulotki nie obniża skuteczności antykoncepcji, bo tabletka już teoretycznie powinna zdążyć się wchłonąć). Czy w takim przypadku jest duża możliwość ciąży? Czy kapsułka dzięgla chińskiego podczas przerwy mogła mieć jakiś wpływ na skuteczność antykoncepcji? I czy jest w ogóle duże prawdopodobieństwo, że przy prawidłowym pojawieniu się krwawieniu z odstawienia, mogło dojść wcześniej do zapłodnienia? Dodam, że dziś mijają dwa tygodnie od stosunku, czuję lekki ból w piersiach i bywa mi niedobrze (choć takie objawy zdarzały mi się również wcześniej, gdy martwiłam się o nieplanowaną ciążę, więc póki co zakładam, że jest to wynik bardzo dużego stresu). Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dzięgiel chiński, podobnie jak pluskwica groniasta, należy do tych ziół, których trzeba wystrzegać się w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Dotyczy to jednak regularnego zażywania suplementów diety zawierających wyciągi z tych roślin, ponieważ mogą one wpływać na gospodarkę hormonalną kobiety, powodując zaburzenia obniżające skuteczność antykoncepcji. Jedna tabletka nie ma na organizm żadnego wpływu.

O tym, co może wpływać na obniżenie skuteczności pigułek antykoncepcyjnych, przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Wymioty również nie powinny Pani martwić, jeżeli pojawiły się w trakcie zażywania pigułek zwanych placebo – te tabletki nie zawierają żadnych substancji aktywnych i służą wyrobieniu u pacjentki nawyku regularnego przyjmowania pigułek tak, by maksymalnie zniwelować ryzyko pominięcia przez przypadek którejś z 21 tabletek hormonalnych. Oznacza to, że nie trzeba zażywać pigułek placebo wcale (choć oczywiście nie zaleca się tego właśnie z uwagi na ryzyko pomyłki).

Oznacza to, że nie ma Pani powodu do obaw, że antykoncepcja hormonalna zawiodła, zwłaszcza, że krwawienie z odstawienia pojawiło się. Dolegliwości takie jak tkliwość piersi, nudności i inne mogą po prostu być skutkiem zażywanych hormonów, jeśli jednak są przemijające, nie stanowią powodu do niepokoju.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niepokojace-objawy-przy-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.