Czy jest to faktycznie skuteczna metoda antykoncepcji?

Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, w poprzednim miesiącu wzięłam jedną tabletkę placebo, a kolejnego dnia rozpoczęłam nowe opakowanie czy mimo jednego dnia bez tabletki z substancją czynną jest to skuteczna metoda antykoncepcji? Czy kolejne opakowanie zacząć normalnie, gdy wykorzystam wszystkie tabletki łącznie z tymi placebo z obecnego blistra czy brak zażycia tej jednej tabletki mógł rozregulować hormony i nowe opakowanie zacząć przyjmować pierwszego dnia krwawienia, jak na początku kuracji? Dodam, że od kilku dni mam delikatne krwawienie i to nie jest jeszcze krwawienie z odstawienia czy może być to spowodowane tym jednym dniem bez tabletki hormonalnej, do tej pory nie miałam problemów związanych z zażywaniem tych tabletek?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tabletki placebo nie zawierają substancji czynnych. Jeśli więc pominęła Pani wyłącznie tabletki placebo, to nie ma powodów do niepokoju.

Jeśli jednak zapomniała Pani przyjąć jedną aktywną tabletkę, to skuteczność antykoncepcji mogła zostać zachwiana. Istotny jest fakt, z którego tygodnia była to tabletka oraz jak szybko przyjęła Pani kolejną pigułkę. Bez tych informacji ciężko jest określić, jak bardzo obniżona została skuteczność.

Pojawienie się plamienia może być związane z pominięciem tabletki antykoncepcyjnej z substancją czynną. To skutek niesystematycznego przyjmowania tabletek, który czasem może przybierać formę krwawienia. Dalsze postępowanie dotyczące pominięcia jednej tabletki jest opisane w ulotce leku, ponieważ wszystko zależy od tego, z którego tygodnia pochodziła tabletka oraz ile wynosiło opóźnienie.

Problem ten został opisany pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.