Czy takie krwawienia są normlane?

Witam, jestem w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych Qlaira. Jest to moje drugie opakowanie. Krwawienie z odstawienia powinno pojawić się pomiędzy 25 a 26 tabletka a obecnie przyjęłam 19 tabletkę i dziś dostałam okres. Żadna z tabletek nie została pominięta. Czy takie krwawienia są normalne ? Czy jest to powód do zmartwień ? Czy powinnam dalej przyjmować kolejne tabletki i czy kolejne krwawienie pojawi się podczas przyjmowania tabletek placebo ? Dziekuje za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pierwsze miesiące stosowania antykoncepcji hormonalnej są dużą zmianą dla organizmu oraz prowadzą do zaburzenia równowagi hormonalnej na pewien czas. Dlatego pewne anomalia mogą się pojawić – w tym krwawienia podczas zażywania tabletek. Zazwyczaj nie jest to niczym niepokojącym i powinno ustąpić w przeciągu 3-4 miesięcy.

Może się zdarzyć, że w tym cyklu u Pani w ogóle nie pojawi się krwawienie z odstawienia, aczkolwiek nie ma pewności co do tego. Niemniej powinna Pani nadal przyjmować tabletki dokładnie w takim schemacie, jaki zakłada producent leku – to znaczy po tabletkach z hormonem należy zażywać tabletki placebo aż do wykończenia blistra, niezależnie od tego, czy pojawi się krwawienie, czy też nie. Następnie proszę rozpocząć kolejne opakowanie. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Jeśli w kolejnym cyklu sytuacja się powtórzy, warto mimo wszystko odwiedzić ginekologa – zdarza się niekiedy, że ten podejmuje decyzję o zmianie tabletek na inne – zazwyczaj zawierających większą dawkę estrogenów. Odsyłam do odpowiedzi na to pytanie, tutaj więcej informacji: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-krwawienie-w-trakcie-brania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.