Co może oznaczać krwawienie w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. Mam 19 lat. Od ponad roku biorę tabletki antykoncepcyjne. Zawsze brałam je regularnie. Nigdy się nie spóźniłam. Zawsze przyjmuję je o 20. Ostatnio zauważyłam coś, co mnie zaniepokoiło. W zeszłym miesiącu od połowy blistra dostałam brązowego plamienia. Było wymieszane z krwią. Później krwawienie z odstawienia dostałam tak jak zawsze. W czwartek zaczęłam nowe opakowanie tabletek. Na początku było wszystko w porządku. Jednak przy trzeciej tabletce plamienie brązowe znowu się pojawiło i nie ustało aż do dzisiaj. Z dnia na dzień było bardziej brunatne. Teraz jest zabarwione nitkami krwi. Dzisiaj wezmę ostatnią tabletkę z blistra. Mam kilka pytań: Co to może oznaczać? Czy tabletki przestały na mnie działać? Nie jestem już dodatkowo zabezpieczona? Dodam jeszcze, że od wczoraj w okolicy wejścia do pochwy odczuwam delikatne swędzenie i pieczenie. Czy to może mieć jakiś związek z tymi brunatnymi upławami? Proszę o szybką odpowiedź. Bardzo się martwię, a wizytę u lekarza mam umówioną dopiero za 2,5 tygodnia.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Plamienia śródcyklowe to najczęściej występujący objaw uboczny u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną. Najczęściej pojawiają się jednak na początku, podczas zażywania tabletek z 4 pierwszych opakowań. Oczywiście nie wyklucza to możliwości wystąpienia takich plamień nawet po wielu miesiącach zażywania tabletek. Sprzyja im stres, intensywne odchudzanie, podróże czy też duża aktywność fizyczna. Jeżeli plamienia takie nie powtarzają się, w zasadzie nie wymagają konsultacji lekarskiej. Jeżeli jednak się powtarzają, konieczne jest wykluczenie schorzeń ginekologicznych, które również mogą takie plamienia powodować. Plamienia takie nie powodują osłabienia skuteczności antykoncepcji.