Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mam zacząć kolejne opakowanie różowych tabletek?

Witam, właśnie kończę 3 tydzień różowych tabletek antykoncepcyjnych vibin mini. Pierwszą tabletkę wzięłam z dniu krwawienia. Według ulotki powinnam wziąć białą tabletkę placebo oraz dostać krwawienie, którego brak. Proszę o pomoc, czy mam zacząć kolejne opakowanie różowych tabletek czy przyjmować białe tabletki placebo. Pozdrawiam
KOBIETA, 20 LAT 11 miesięcy temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie powinna Pani przyjmować tabletek aktywnych z nowego blistra, tylko kontynuować stary blister i zgodnie z ulotką zażywać tabletki placebo. Proszę zapoznać się z tym artykułem, tłumaczy szczegółowo jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Krwawienie z odstawienia powinno pojawić się po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki hormonalnej i trwa zazwyczaj około 3-4 dni. Niewielkie odstępstwa od tej reguły są kwestią indywidualną i będzie mogła je Pani zauważyć po kilku miesiącach stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Warto wiedzieć, że krwawienie z odstawienia nie zawsze musi wyglądać tak samo, jeśli chodzi o nasilenie objawów (to jest krwawienia lub plamienia). Może się również zdarzyć, że w danym miesiącu krwawienie nie pojawi się wcale. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pigulki-antykoncepcyjne-jednofazowe.

Ma to bezpośredni związek z wolniejszym przyrastaniem endometrium, a co za tym idzie – brakiem materiału do złuszczenia w danym cyklu. Oczywiście z uwagi na fakt, że nie ma antykoncepcji idealnej zawsze należy liczyć się z ryzykiem, że tabletki antykoncepcyjne zawiodą – jeśli krwawienie nie występuje, należy zacząć od wykluczenia ciąży.

Proszę również uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwszych kilka cykli to okres przystosowania się organizmu do zmian hormonalnych – wówczas również może nie pojawić się krwawienie z odstawienia, być bardzo skąpe lub nawet – przybrać postać plamienia śródcyklicznego (wystąpić w trakcie brania tabletek zawierających hormony). Jeśli cokolwiek Panią niepokoi, proszę zgłosić się do ginekologa – czasem konieczna jest zmiana tabletek na inne, o czym decyduje specjalista po zapoznaniu się m.in. z dolegliwościami, na które skarży się pacjentka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy