Skąd te objawy podobne do ciąży?

Witam. W 31 dniu cyklu doszło do stosunku po którym 42h później wzięłam tabletkę "po" czyli w 33dniu cyklu ( odstawiłam pigułki anty więc to że cykl trwa dłużej wcale nie jest dla mnie dziwne) ale od momentu wzięcia pigułki "po" mam objawy jak na okres strasznie wrażliwe piersi, skurcze w podbrzuszu ( najbardziej te piersi dają mi dowiwatu ) . Nie ma opcji bym po odstawieniu tabletek anty zaszła w ciążę więc skąd te objawy? Jak wysokie jest ryzyko ciąży? Czytalam że nie każdy krwawi po tabletce Escappele..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ryzyko ciąży w przypadku teoretycznie właściwego zadziałania tabletki antykoncepcji kryzysowej jest niewielkie – szacuje się, że około 2 kobiety na 1000 zachodzi w ciążę mimo zażycia pigułki. Co jest bardzo istotne – ponieważ lewonorgestrel zawarty w Escapelle wpływa na zahamowanie owulacji, to nie zadziała właściwie, jeśli już się pojawiła. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/escapelle-czy-ellaone-czym-sie-roznia.

Ponieważ nie sposób określić momentu owulacji u Pani, trudno wyrokować o skuteczności Escapelle w tym konkretnym przypadku. Nie wspomina Pani, kiedy antykoncepcja hormonalna została odstawiona oraz jaką długość cykli miała Pani przed rozpoczęciem stosowania pigułek antykoncepcyjnych.

Natomiast warto wiedzieć, że tak duża dawka hormonu, jaka jest zawarta w tabletkach antykoncepcji postkoitalnej, może powodować nawet znaczne zaburzenia gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie – cyklu miesięcznego. Do działań niepożądanych, wymienianych przez producenta, należą zaburzenia menstruacji, brak krwawienia lub pojawienie się menstruacji wcześniej. Możliwe są także dolegliwości, które Pani wskazuje. Więcej o skutkach ubocznych antykoncepcji awaryjnej w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.