Czy mimo zażycia tej tabletki mogę być w ciąży?

Witam czy po zażyciu tabletki 24po EllaOne mogę zajść w ciążę.? Spałam z mężczyzna, niestety przez brak uwagi doszło do wytrysku we mnie. Stosunek odbywaliśmy dzień przed owulacją. Tabletke zażyłam dokładnie w 13godz od stosunku. Robiłam test w pierwszy dzień spodziewanej miesiączki i wynik jest negatywny. Mimo tego nie mam okresu. Okres się spóźnia już 5 dzien. Wiem że trzeba czekać do tygodnia ale nie mam nawet objawów zwykle sprzyjających mojej menstruacji.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku zażycia pigułki antykoncepcji awaryjnej w ciągu 24 godzin, ryzyko zapłodnienia jest niewielkie. Tabletka EllaOne, dzięki obecności dużej dawki hormonu steroidowego opóźnia lub hamuje owulację, by zapobiec zapłodnieniu. Wskutek przesunięć w cyklu i zaburzenia równowagi gospodarki hormonalnej jednym z najczęstszych działań niepożądanych antykoncepcji awaryjnej są zaburzenia cyklu w postaci braku lub opóźnienia menstruacji. Więcej informacji na temat działań niepożądanych pigułki „po” odnajdzie Pani w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Jeżeli więc zażyła Pani tabletkę w tak krótkim czasie, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Szacuje się, że zażyta w ciągu 24h pigułka EllaOne chroni przed ciążą w 98% przypadków. Proszę więc spokojnie zaczekać na menstruację, a w razie wątpliwości – ponowić test ciążowy po upływie minimum 14 dni od feralnego zbliżenia intymnego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.