O jakim ryzyku ciąży należy mówić w tym przypadku?

Witam. Stosunek bez zabezpieczenia odbyl sie 2 dni przed owulacja(dni plodne) połowa cyklu. Zażyłam tabletkę EllaOne, ok.20 h od niezabezpieczonego stosunku. Pol roku temu urodziłam, dlatego moje cykle są rozregulowane a kalendarzyk to tylko sugestia. Jakie jest ryzyko zajścia w ciaze?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku seksu naznaczonego ryzykiem zapłodnienia największą skuteczność gwarantuje zażycie pigułki antykoncepcji postkoitalnej do 20 godzin od stosunku – wówczas daje to pewność sięgającą rzędu 99%, później ta skuteczność nieznacznie spada – do 97,9%.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po.

Tak też można oceniać ryzyko w Pani przypadku – niestety nie sposób z całą pewnością zapewnić Panią, że można wykluczyć ryzyko ciąży, choć w rzeczywistości jest ono bliskie zeru.

Jeżeli zażyła Pani tabletkę w odpowiednim czasie (w zależności od preparatu jest to 72h po lub 120 h), i nie wystąpiły wymioty, które mogłyby obniżyć skuteczność pigułki antykoncepcji awaryjnej, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw.

Proszę pamiętać, że przyjęcie tabletki może się wiązać z szeregiem działań niepożądanych, takich jak mdłości, bóle brzucha, plamienia acykliczne czy opóźnienie miesiączki, co jednak nie ma wpływu na skuteczność tabletki.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.