Czy ten biały śluz może znaczyć ciążę?

Witam. Kochałam sie z mężem 21.06 ostatnią miesiaczke miałam 7.06 dodam że jestem 3 miesiace po porodzie i była to moja druga miesiączka. Z kalendarzyka wynika że to dni płodne ale nie dzień owulacji, dzień przed stosunkiem miałam śluz. 10 h po stosunku zażyłam tabletke ellaone. Jak na razie zero objawów tylko dzisiaj raz zauważyłam biały śluz. Czy mogę byc w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zażycie tabletki antykoncepcji awaryjnej – w tym wypadku EllaOne wiąże się z naprawdę niewielkim ryzykiem wystąpienia ciąży. Jeżeli zażyła Pani tabletkę 10h po stosunku, to nie ma powodu do obaw – skuteczność tabletki „po” jest tym większa, im wcześniej (przed upływem 120h) zostanie zażyta. Statystycznie tylko 2 na 100 kobiet po zastosowaniu tej metody antykoncepcji postkoitalnej zaszły w ciążę. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po.

Biały śluz, o którym Pani pisze, to efekt działania tabletki – zawiera ona hormon steroidowy, działający na zasadzie przeciwieństwa progesteronu, który poza zatrzymaniem owulacji, ma na celu utrudnienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej. Zatem w wyniku zmian w wyściółce endometrium dochodzi do obfitej produkcji wydzieliny. Natomiast warto wiedzieć, że często obawy związane z działaniem tabletki „po” wynikają z zaburzeń hormonalnych, które może ona powodować. Zatem niewykluczone są krwawienia śródcykliczne lub brak miesiączki w danym cyklu, a także objawy nasuwające skojarzenia z ciążą: mdłości i wymioty, huśtawki nastrojów, obrzmienie i tkliwość piersi itd. Być może ten artykuł również Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.