Czy brak okresu może być związany z przyjęciem tabletki "PO"?

Dzień dobry, tydzień temu w poniedziałek 07.09.2020r. Odbyliśmy z partnerem krótki, lecz nie zabezpieczony stosunek, 7 godzin później zażyłam tabletke escapelle. W środę 09.09.2020r.wykonalam test ciążowy, był negatywny, test powtórzyłam również w piątek, wynik również negatywny, miesiaczka planowo powinna pojawić się dziś, jednak tak się nie stało, czy może to być ciąża, czy jedynie opóźnienie związane z dużą dawka hormonów w tabletce escapelle, proszę o szybką odpowiedź, sytuacja ta jest bardzo stresująca.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nic nie wskazuje na to, by miała Pani powody do obaw o zapłodnienie – antykoncepcja awaryjna zawiera potężną dawkę hormonów steroidowych, które nie pozostają bez wpływu na organizm i gospodarkę hormonalną. Przede wszystkim syntetyczny progesteron ma na celu zahamowanie owulacji, więc naturalnym jest, że może dojść do przesunięć czasowych w obrębie cyklu. Zatem brak krwawienia miesięcznego nie powinien dziwić i nie świadczy o zapłodnieniu. O możliwych działaniach niepożądanych pigułki antykoncepcji awaryjnej może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Na uspokojenie dodam, że skuteczność Escapelle, zażytej w ciągu 24 godzin po stosunku, szacuje się na 99% – zatem ryzyko ciąży w Pani przypadku jest zdecydowanie znikome.

Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.