Czy to może oznaczać złe działanie tabletki?

Dzień dobry. 28.05 odbyłam z chłopakiem stosunek płciowy. Po jakimś czasie zorientował się, że pękła prezerwatywa, jednakże nie doszło do wytrysku wewnątrz narządów. Po 7 godzinach od stosunku zażyłam tabletkę ellaone. Trzy doby od jej zażycia zaobserwowałam małą ilość jasnego/białego śluzu bez zapachu. Czy może to oznaczać złe działanie tabletki, czy to normalna sytuacja? Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży? Chcę zaznaczyć, że najprawdopodobniej miałam wtedy dni płodne. Bardzo stresuje się tą sytuacją. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam, nic nie wskazuje na to, by tabletka „po” nie działała właściwie. Działanie opiera się na hormonie steroidowym, który w Pani przypadku zatrzymał owulację, nie dopuszczając do zapłodnienia. Śluz, który Pani zaobserwowała jest właściwy dla działania tabletki EllaOne – nadprodukcja wydzieliny ma związek z wpływem hormonów na wyściółkę błony śluzowej macicy w celu dodatkowego utrudnienia plemnikom dotarcia do komórki jajowej. Największą skuteczność można odnotować w przypadku zażycia pigułki do 72 godzin po stosunku – statystycznie tylko 2 na 100 kobiet zachodzi w ciążę mimo tej formy antykoncepcji awaryjnej. Zatem jej skuteczność jest bardzo wysoka i sądzę, że nie powinna Pani niepotrzebnie się zamartwiać. Proszę zapoznać się z artykułem, tłumaczy wszystkie zawiłości związane z użyciem pigułki EllaOne: https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po. Proszę spokojnie czekać na menstruację – warto wiedzieć, że może dojść do przesunięć w cyklu, a krwawienie może pojawić się dużo wcześniej lub nawet o kilkadziesiąt dni później niż wskazuje to kalendarzyk. Jest to jeden ze skutków ubocznych pigułki „po”, natomiast nie ma związku z jej skutecznością lub brakiem działania. Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do lektury artykułu poruszającego najważniejsze kwestie związane z antykoncepcją awaryjną: https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.