Czy jest szansa, że tabletka działała?

W czwartym dniu po zażyciu ellaone podczas stosunku pękła gumka jednak wytrysk nie był w sridku. Czy jest szansa że tabletka działała dalej w tym czwartym dniu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, zdecydowanie tabletka EllaOne nie zadziałała – jej działanie jest jednorazowe i z pewnością nie będzie efektu antykoncepcyjnego po 4 dniach od jej zażycia. Trudno także przewidzieć, czy w danym cyklu spowodowała przesunięcie czy zatrzymanie owulacji oraz kiedy pojawi się ona ponownie (zazwyczaj w kolejnym cyklu). Więcej na temat tabletki „po” w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po.

Stąd też trudno domniemywać, jakim ryzykiem obarczone są kolejne zbliżenia w tym cyklu, zwłaszcza na kilka dni po zażyciu pigułki zawierającej potężną dawkę hormonów steroidowych, działających jako przeciwieństwo progesteronu. Płodność kobiety wraca po pojawieniu się owulacji co, jak wspominałam, jest trudne do przewidzenia w obecnej sytuacji. Dlatego też producent pigułki EllaOne sugeruje konieczność zastosowania godnej zaufania antykoncepcji od momentu zażycia pigułki aż do wystąpienia kolejnej miesiączki.

Być może zainteresuje Pana także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.