Czy po tej tabletce normlane jest opóźnienie miesiączki?

Z moim partnerem zdecydowaliśmy się na stosunek przerywany, wszystko odbyło się zgodnie z planem doszedł poza mną, wiec uznaliśmy że jest małe prawdopodobieństwo że zajde w ciąże. Do felernego stosunku doszło w sobotę 8. Moje miesiączki odbywają się dosyć nie regularnie ostatnim razem mój cykl trwał 3 razy po kolei 15 dni (dlatego nie jestem pewna kiedy mam dni płodne) i wędłuk moich obliczeń okres powinnam dostać w poniedziałek 10. Zaczelam panikowac i zażyłam tabletke ellaone 110 godzin po stosunku. Jestem świadoma że tabletka nie zadziała jeśli jestem w ciąży. W czwartek 13, 6 dni od stosunku wykonałam test ciążowy był negatywny. Czy mogę być w ciąży? Czy normalne jest opóźnienie się miesiączki po zażyciu tej tabletki? Czy test wykonany 6 dni po stosunku jest miarodajny ? Kiedy powinnam wykonać kolejny test ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na zażycie tabletki EllaOne jest 120h, jednak największą skuteczność wykazuje zażyta w ciągu 24h po stosunku. Jej działanie, spowodowane potężną dawką hormonu steroidowego (będącego przeciwieństwem progesteronu), polega na zahamowaniu lub opóźnieniu owulacji, a dodatkowo, by utrudnić plemnikom dotarcie do komórki jajowej zmienia się wyściółka jamy macicy. Dlatego też może dojść do przesunięć w cyklu – jednym ze działań niepożądanych jest opóźnienie, nawet znaczne, menstruacji. O antykoncepcji awaryjnej może Pani przeczytać w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po.

Test ciążowy wykonany po 6 dniach mógł nie być miarodajny – najlepiej wykonać go w dniu spodziewanej miesiączki, a ponieważ u Pani cykle są nieregularne, to po ok. 10-14 dniach od stosunku warto ponowić test ciążowy. Tutaj znajdują się podstawowe informacje o testach ciążowych: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-test-ciazowy.

Ponieważ sama Pani wspomina o trudności w określeniu dni płodnych, to niestety nie sposób ocenić, czy mogło dojść do zapłodnienia. Biorąc pod uwagę stosunek przerywany oraz zastosowanie antykoncepcji postkoitalnej, wydaje się, że ryzyko jest bliskie zeru. Proszę jednak pamiętać, że stosunek przerywany stosowany jako metoda antykoncepcyjna należy do najbardziej zawodnych sposobów na uniknięcie ciąży. Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.