Czy brak kolejnej miesiączki może być spowodowany tabletką?

Dzień dobry, Chciałabym zapytać czy mogę wykluczyć ciążę, jeżeli wspolzylam 06.03. , a 07. 03 przyjelam tabletke 72 h po. Po 10 dni dostalam skapego okresu. Po 25 dniach od stosunku test beta pokazał wynik ujemny. Wykonałam też testy ciążowe 5 tyg po stosunku, które również są ujemne. Czy brak kolejnej miesiączki może być spowodowany tabletka a ciaze moge wykluczyc?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

testy ciążowe potwierdzają brak ciąży, stąd nie ma Pani powodu do obaw. Brak miesiączki spowodowany jest zapewne drobnymi zaburzeniami hormonalnymi wywołanymi tabletką 72h po.

Antykoncepcja awaryjna zawiera dużą dawkę hormonów steroidowych, które pozostają nie bez wpływu na gospodarkę hormonalną kobiety – mają na celu zatrzymanie owulacji. Do najczęstszych działań niepożądanych związanych z zażyciem pigułki antykoncepcji postkoitalnej są bóle podbrzusza, plamienia acykliczne, a także zaburzenia cyklu miesiączkowego, w tym opóźnienie miesiączki.

Proszę spokojnie oczekiwać na menstruację, a jeżeli w najbliższych dniach się nie pojawi, warto zwrócić się do ginekologa, choć proszę pamiętać, że być może do unormowania menstruacji dojdzie dopiero w kolejnym cyklu.

Więcej informacji na temat antykoncepcji awaryjnej oraz skutków ubocznych, jakie za sobą pociąga w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-poronne-bez-recepty-czym-sa-skutki-uboczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.