Czy to pobolewanie podbrzusza może mieć związek z tymi tabletkami?

Witam. Ok 27h po stosunku zażyłam escapelle. W dniu miesiączki dostalam krwawienie jednak trwało ok.4 dni, a normalnie trwa 6. Po miesiączce zrobilam 4 testy ciążowe (czulosc 10mlu),ostatni był 10 dni po skończeniu miesiączki (32 dni po stosunku) i wszystkie wyszły negatywne. Jednak pobolewa mnie podbrzusze. Czy może to być spowodowane zażyciem escapelle? I czy testy są wiarygodne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

negatywny wynik testu ciążowego oznacza, że nie ma Pani powodu do obaw – bardzo niewiele jest sytuacji, w których można mówić o wyniku fałszywie negatywnym i zazwyczaj ma to związek z zażywanymi lekami, mającymi w składzie hormon beta hCG.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego.

Natomiast warto wiedzieć, że tabletka „po”, czyli antykoncepcja postkoitalna, zwana także antykoncepcją awaryjną, zawiera potężną dawkę hormonu steroidowego, który może w istotny sposób wpłynąć na gospodarkę hormonalną organizmu. Do najczęstszych skutków ubocznych zażycia tabletki „po” należą mdłości i bóle głowy, ale także bóle podbrzusza i tymczasowe zaburzenia miesiączkowania.

Wiele kobiet ma obawy związane z tymi pigułkami, a to dlatego, że mogą powodować opóźnienia miesiączki bądź plamienia śródcykliczne. Nie świadczy to jednak o nieskuteczności pigułki „po” i zazwyczaj ma charakter przemijający – już w kolejnym cyklu dolegliwości powinny ustąpić.

Odsyłam do naszego artykułu, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-antykoncepcja-po-stosunku.

Proszę pamiętać, że działanie antykoncepcji awaryjnej jest jednorazowe i po zażyciu jej trzeba pamiętać o skutecznym zabezpieczaniu się przed ciążą.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.