Co znaczą takie plamienia po przyjęciu tabletki po?

Witam W sobotę skończył mi się okres 4.07, w niedzielę 5.07 uprawiałam seks, bez zabezpieczenia. Ale wzięłam tabletkę dzień po. Sperma się nie dostała do mnie. Teraz po 5 dniach od seksu krwawię, mam plamienia. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z uwagi na fakt, że tzw. antykoncepcja postkoitalna czy też awaryjna to tabletka zawierająca potężną dawkę hormonu steroidowego, to jej zażycie wiąże się z szeregiem działań niepożądanych związanych z rozregulowaniem gospodarki hormonalnej. Zachęcam do lektury, pozna Pani szczegóły działania tabletek „po”: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-antykoncepcja-po-stosunku.

Wśród skutków ubocznych zażycia pigułki znajdują się także plamienia lub nawet krwawienia śródcykliczne – nie oznaczają one, że tabletka nie zadziałała, zazwyczaj nie świadczą także o niczym niepokojącym. Być może zainteresuje Panią odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-po-zazyciu-tabletki-awaryjnej.

Zatem nie musi się Pani obawiać ciąży, natomiast warto pamiętać, że burza hormonalna spowodowana antykoncepcją awaryjną może wpłynąć także na opóźnienie krwawienia menstruacyjnego.

Więcej o skutkach ubocznych antykoncepcji postkoitalnej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.