Czy takie plamienia są skutkiem przyjęcia tabletki z opóźnieniem?

brązowo-czerwone plamienie, pominięcie tabletki antykoncepcyjnej Witam, 14 maja uprawiał z chłopakiem seks, wtedy każda tabletka była przyjęta na czas, i pomagaliśmy prezerwatywa która nie pękła. Wczoraj czyli 21 maja zauważyłam że nie zdążyłam tabletki z 20 maja i wtedy też zaczęło się brazowe plamienie i bóle brzucha. Czy to objaw nie zażycia tej tabletki na czas ? Jest jakieś ryzyko ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawidłowo stosowana antykoncepcja zapewnia zabezpieczenie przed ciążą w ponad 99,9% tylko pod warunkiem prawidłowego zażywania pigułek, to jest bez opóźnień i bez pomijania którejkolwiek z tabletek hormonalnych.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Jeżeli bezpośrednim następstwem pominięcia jednej pigułki były plamienia, to możliwe, że doszło do spadku hormonów we krwi. Wskutek tego ochrona antykoncepcyjna może być słabsza, natomiast w Pani przypadku ryzyko ciąży nie zachodzi, jeżeli pominęła Pani tabletkę około tydzień po zbliżeniu, podczas którego dodatkowo zabezpieczyliście się Państwo prezerwatywą.

Proszę zwrócić uwagę, czy plamienia bądź bóle brzucha ustępują – jeśli pojawią się ponownie, może to być wskazaniem do wizyty u ginekologa. Choć plamienia śródcykliczne należą do najczęstszych skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej, to niekiedy stanowią wskazanie do zmiany preparatu na inny.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.