Czy Escapelle może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Czy escapelle obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Tabletki antykoncepcyjne przyjmuje regularnie ale ostatnio nie byłam pewna czy poprzez wymioty pigułka sie wchlonela dlatego Wzielam escapelle. 2 dni po przyjęciu escapelle odbyłam pełny stosunek (caly czas brałam tabletki antykoncepcyjne ) czy w tym wypadku mogło dojść do zapłodnienia jezeli caly czas brałam tabletki? Escapelle Wzielam podczas 14 dnia blistra tabletek yaz.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, antykoncepcja awaryjna w postaci pigułki Escapelle nie ma wpływu na stosowaną antykoncepcję hormonalną i nie osłabia jej skuteczności. Lewonorgestrel to syntetyczny hormon – w potężnej dawce znajduje się w Escapelle, w dużo mniejszych stężeniach w niektórych lekach antykoncepcji hormonalnej. Jego działanie opiera się na hamowaniu owulacji. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/escapelle-czy-ellaone-czym-sie-roznia.

Natomiast z uwagi na wspomnianą już potężną dawkę hormonu steroidowego możliwe są skutki uboczne w postaci rozregulowania gospodarki hormonalnej, co może powodować np. nudności, brak lub wcześniejsze wystąpienie krwawienia z odstawienia i inne. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, wskazuje możliwe działania niepożądane po zażyciu pigułki antykoncepcji awaryjnej: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.