Co mogą sugerować takie mdłości i tkliwe piersi?

Odbyłam stosunek z pękniętą prezerwatywą 4.05 .9 godzin póżniej wzięłam tabletkę escapelle. 15 .05 robiłam laboratoryjne testy z krwi na hcg i lekarz bez zadnych dodatkowych badań stwierdził brak ciąży. Ja dalej się żle czuje mam mdłości i tkliwe piersi .Czy to ciąza czy moż skutki uboczne tabletki czy też może zle samopoczucie przed okresem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tabletka Escapelle powinna być zażyta do 72 godzin po stosunku, natomiast jeżeli zostanie zażyta w ciągu 12 godzin od zbliżenia intymnego, wówczas jej skuteczność jest najwyższa, a ryzyko, że mimo wszystko dojdzie do zapłodnienia – znikome.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/escapelle-czy-ellaone-czym-sie-roznia.

Natomiast dolegliwości w postaci bólu brzucha, mdłości czy tkliwości piersi należą do najczęstszych skutków ubocznych wynikających z zażycia tabletki zawierającej wysokie dawki hormonu steroidowego – jego zadaniem jest zagęszczenie śluzu szyjkowego i opóźnienie owulacji. Naturalnym jest, że w wyniku takiej ingerencji gospodarkę hormonalną, mogą pojawić się dolegliwości świadczące o jej zachwianiu, czyli właśnie nadwrażliwość brodawek sutkowych czy nawet opóźnienie miesiączki lub pojawienie się plamień acyklicznych.

O skutkach ubocznych antykoncepcji postkoitalnej przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.