Jak duża jest możliwość ciąży u mojej dziewczyny?

Dzień dobry, razem z dziewczyną odbyliśmy stosunek bez zabezpieczenia. Po około dwóch godzinach od stosunku dziewczyna przyjęła tabletkę Escapelle. Dodatkowo skonsultowała się z lekarzem z lekarzem, którzy przepisał jej tabletki antykoncepcyjne. Na dwa dni przed planowanym terminem miesiączki rozpoczęło się delikatne plamienie, dziewczyna myśląc, że jest to pierwszy dzień miesiączki przyjęła pierwszą tabletkę antykoncepcyjna. Na drugi dzień (czyli na jeden dzień przed planowanym terminem okresu) plamienie również wystąpiło, a następnie ustało. Dziś jest już dwa dni po planowanym terminie rozpoczęcia miesiączki, a krwawienie nie występuje. Wstępuje natomiast tkliwość piersi oraz bóle brzucha. Czy połączenie dwóch metod antykoncepcyjnych w ostatnim czasie mogło dać takie skutki? Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciąże, skoro dziewczyna podczas stosunku była na 24 dni przed planowaną miesiączką oraz przyjęła Escapelle już po 2 godzinach od stosunku? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Escapelle hamuje owulację, więc jeżeli zostanie zastosowana przed nią, to zadziała, a jej skuteczność wynosi około 98% w przypadku gdy zostanie zażyta w ciągu 24 godzin od stosunku. Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-antykoncepcja-po-stosunku.

Z kolei plamienie, które pojawiło się po zażyciu Escapelle, mogło być zarówno skutkiem ubocznym preparatu, jak i miesiączką (co jest jednak mało prawdopodobne). Rozpoczęcie antykoncepcji hormonalnej w tym cyklu może być ryzykownym rozwiązaniem właśnie z uwagi na zażytą pigułkę „po”. Powoduje ona tymczasowe zaburzenia hormonalne, skutkujące plamieniami acyklicznymi i brakiem miesiączki w danym cyklu. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

W związku z tym trudno ustalić właściwy moment do zażycia pierwszej pigułki. Ponieważ w przypadku Pańskiej partnerki prawdopodobnie nie zbiegło się to z pierwszym dniem krwawienia, proszę pamiętać o zastosowaniu dodatkowej ochrony (w postaci prezerwatywy) aż do zakończenia blistra pigułek hormonalnych.

Więcej o tym, jak poprawnie stosować doustną antykoncepcję hormonalną w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.